Poduszka finansowa + lokowanie pieniędzy

Tworzenie rezerwy finansowej wysokości minimum 30% procent pensji to fundamenty na budowę finansowej poduszki bezpieczeństwa . Czemu ma ona służyć i dlaczego ja dorosły człowiek mam sobie czegoś odmawiać i odkładać  pieniądze na bliżej nieokreślony cel ?

Robisz to dla siebie !!! to jest twoje koło ratunkowe

Wymienię tylko kilka sytuacji które mogą się wydarzyć i w których posiadanie przestrzeni finansowej sprawi że mamy przewagę  której do tej pory nie docenialiśmy.

  1. Choroba jest to jeden z czynników których nie bierzemy pod uwagę w planowaniu domowego budżetu. Pojawia się nagle i nieoczekiwanie często pochłaniając dużo pieniędzy . Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą często pozbawia cię przychodów nie pracujesz nie zarabiasz.
  2. Zmiana pracy z twojej inicjatywy lub pracodawcy. Zazwyczaj potrzebujemy około 3 miesięcy na znalezienie wymarzonej posady w tym czasie rachunki nie zapłacą się same 
  3. Osobisty rozwój- nie oszukujmy się żeby więcej zarabiać i być atrakcyjnym na rynku specjalistą musi w siebie inwestować , szkolenia kursy studia to wszystko kosztuje i musimy mieć pieniądze na taki rozwój 

Jaka kwotę powinienem uzbierać ?

Jest to kwestia dosyć indywidualna zależna od twoich dochodów oraz stałych wydatków . Ale możemy się umówić że kwota 3 miesięcznych pensji jest niezbędnym minimum . Nie mając takiej kwoty mogę śmiało nazwać cię życiowym ryzykantem.

Bardzo dobrze gdy poduszka bezpieczeństwa jest na poziomie 6 a idealnie gdy stanowi równowartość twoich rocznych zarobków

Jeżeli odkładnie pieniędzy to dla ciebie całkowita nowość zrób to etapami na końcu każdego etapu daj sobie nagrodę za dotarcie do celu. Taki system u mnie sprawdza się świetnie i gorąco polecam go wszystkim .

Mam już poduszkę finansową co dalej?

Podstawowa zasada jest taka że pieniądze powinny być dostępne w każdym momencie (nie przewidzimy kiedy kasa będzie potrzebna ) ale jednocześnie nie powinniśmy mieć dużej pokusy wypłacenia pieniędzy na jakąś chwilową zachciankę. Oczywiście muszą być bezpieczne ale również mają  zarabiać .

Zdecydowanie polecam konta oszczędnościowe które wydają się idealnym kompromisem miedzy zyskiem i bezpieczeństwem .

Do kont oszczędnościowych nie mamy kart czyli pokusa wydania pieniędzy jest mniejsza ale jednocześnie możemy wypłacić pieniądze w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Bezpieczeństwo zapewnia nam Bankowy fundusz gwarancyjny do kwoty 100 tysięcy euro.

Osobiście korzystam  z konta oszczędnościowego w ING banku śląskim  oraz banku Millenium na przemian gdyż są to propozycje na nowe środki . Czyli bank sprawdza saldo środków konkretnego dnia i wszystko ponad to saldo traktowane jest jako nowe środki w banku. Dzięki czemu możemy skorzystać z promocyjnego oprocentowania.

Dlatego też potrzebujemy min 2 kont w różnych bankach aby nasze środki spełnialy warunki promocji.

ING BANK ŚLĄSKI 

oferuje konto oszczędnościowe w promocji ,, Bonus na start” . Gdzie nowe środki do kwoty 100 tys złotych oprocentowane są na 2,5% w skali roku.

Oprocentowanie gwarantowane jest przez okres 4 miesięcy . Odsetki naliczane są co miesiąc wysokości 0,7% a po czterech miesiącach wypłacany jest bonus wysokości 1,8% co daje nam łącznie 2,5%.

Bank nie wymaga założenia RORu można mieć tylko same konto oszczędnościowe za które nie ma opłaty za otwarcie czy prowadzenie konta. W ramach konta możemy wykonywać dowolną ilość przelewów wewnętrznych oraz raz w okresie rozliczeniowym przelew do innego banku . Kolejny jest już płatny 9zł.

Wpłata i wypłata w oddziale banku jest bezpłatna również raz w okresie rozliczeniowym kolejne są już płatne 9 zł niezależnie od kwoty.

W ING możemy także do konta oszczędnościowego podpiąć Blika dzięki czemu aplikacją mobilną możemy bezpłatnie  wpłacić pieniądze we wpłatomacie oraz wypłacić w bankomatach ING i Planet CASH nie mamy tutaj limitów transakcji jak w przypadku wpłat i wypłat u kasjera.

Czemu używam tutaj określenia okres rozliczeniowy a nie np. Określenia raz w miesiącu ?

ING sprawdza ilość wykonanych ruchów na koncie od 29 dnia danego miesiąca do 28 kolejnego miesiąca i warto o tym pamiętać żeby uniknąć niepotrzebnych prowizji.

BANK MILLENIUM

Ma w swojej ofercie konto oszczędnościowe profit oferując 2,7% w skali roku przez 3 miesiące na nowe środki dla kwot do 200 tys złotych. Do założenia konta wymagany jest rachunek osobisty.

Otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego jest bezpłatne mamy jeden darmowy przelew w miesiącu z konta profit na inny rachunek następny przelew kosztuje 7,5zł.  Tutaj również odsetki naliczane są co miesiąc ale w pełnej promocyjnej wysokości .

Potrzeba założenia rachunku osobistego może straszyć ale strach ma wielkie oczy a oferta konta w millenium jest naprawdę świetna więcej o tym koncie piszę tutaj http://www.mojefinansowedna.pl/?p=33

About the author

PIOTR

View all posts